Napój izotoniczny – domowy czy kupny?

Napój izotoniczny jest doskonałym sposobem  na odpowiednie nawadnianie organizmu, pokrywa zapotrzebowania na energię i mikro substancje odżywcze oraz  zwiększa wytrzymałość.

Napój izotoniczny jest coraz popularniejszym napojem. Ma podobne stężenie osmotyczne do ludzkiej krwi, dzięki temu bardzo szybko się wchłania, a zawarte w nim elektrolity i minerały są błyskawicznie uzupełniane.  Jest to bardzo ważne w momencie intensywnego pocenia  np: podczas długotrwałej aktywności fizycznej czy też w upalne dni, albowiem utrata tych składników powoduje obniżenie zdolności wysiłkowych oraz utrudnia regenerację.

Dla kogo?

Dla wszystkich osób uprawiających aktywność fizyczną i niekoniecznie tylko tę związaną ze sportem. Warto, żeby takim napojem nawadniali się kierowcy spędzający dużo czasu w podróży, turyści, rolnicy w czasie żniw czy wszyscy w czasie upalnych dni. Taki napój powinno się spożywać małymi łykami co 10, 15 minut podczas wysiłku.

Kupny czy domowy?

Jedna i druga opcja ma zalety i wady. Napoje kupne są często dużo droższe, co szczególnie daje się we znaki przy regularnym ich spożywaniu. Napoje izotoniczne ze sklepu często zawierają sporo chemii – barwników, aromatów, aspartamu, sacharozy, konserwantów. Warto wczytać się w ich skład i wybierać te z jak najmniejszą ilością zbędnych dodatków. Zaletą takiego napoju jest to, że prawie zawsze jest gotowy i nie trzeba go przyrządzać. Jedynie te w proszku należy wsypać do wody, wymieszać i gotowe.
Napój izotoniczny robiony domowym sposobem, góruje nad tym kupnym jeśli chodzi o cenę, bo jest sporo tańszy. Przygotowanie go też nie zajmuje wiele pracy. Domowy napój izotoniczny jest gwarancją braku niepotrzebnych dodatków chemicznych. Sami także możemy komponować ulubione smaki.

Jak samemu zrobić napój izotoniczny?

Żeby napój stał się izotonikiem powinien zawierać ok 7g węglowodanów prostych na każde 100 ml i nieco sodu i potasu.

Węglowodany może zapewnić nam dobrej jakości sok jabłkowy czy pomarańczowy wymieszany z wodą w stosunku 1:1, może to być także woda z dodatkiem miodu czy glukozy z apteki. Do tego dodajemy sól kuchenną, która jest źródłem sodu. A co z pozostałymi minerałami? Kluczowe znaczenie ma sód i tu sól kuchenna daje radę. Jednak najlepiej używać soli, ktora ma w swoim składzie więcej minerałów (potasu, magnezu, żelaza, miedzi) np: soli himalajskiej.

Tu znajdziesz przykładowe przepisy na domowy napój izotoniczny.

Napój izotoniczny czy energetyczny?

Uwaga, bo to dwa różne napoje o zupełnie innej funkcji. Napój izotoniczny powinien dostarczać elektrolitów i minerałów, które tracimy w trakcie wysiłku. Napój energetyczny z kolei zawiera stymulanty (których napój izotoniczny nie powinien w sobie mieć) takie jak kofeina, L-karnityna czy tauryna. Do tego duża ilość węglowodanów (zwykle dwa razy większa, niż w przypadku izotonika) sprawia, że jego stężenie osmotyczne różni się od ludzkiej krwi. Tego rodzaju napoje mają zapewnić zastrzyk energii i pobudzenie w trakcie zmęczenia czy długotrwałej pracy fizycznej i umysłowej.

napój izotoniczny

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na wpływ energetyków na zdrowie, bo nie jest on korzystny. Napoje energetyczne zawierają duże stężenie tauryny czy kofeiny, która zaburza pracę serca i negatywnie wpływa na przepływ krwi.  Drinki energetyczne  wpływają również negatywnie na układ nerwowy.

Napoje energetyczne są często mylone z napojami izotonicznymi spożywanymi po treningu, które pozytywnie oddziałują  na organizm. Jeśli odczuwasz zmęczenie po treningu, wybierz napój izotoniczny, bo zawiera on witaminy, minerały i dobrze nawadnia. Najlepiej napojów energetycznych unikać.

Jednym zdaniem:  zachęcam do nawadniania się izotonikami i w czasie upału i w czasie treningu a także podczas wytężonej pracy.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *